پنج شنبه , ۲۷ مهر ۱۳۹۶
خانه / اخبار سینما / اخبار سینمای ایران / نقد فیلم این زن حقش را می خواهد
نقد فیلم این زن حقش را می خواهد
نقد فیلم این زن حقش را می خواهد

نقد فیلم این زن حقش را می خواهد

در نقد و بررسی فیلم این زن حقش را می خواهد به قصاص، اسید پاشی و در نهایت درباره احقاق حق پرداخته می شود نقد فیلم این زن حقش را می خواهد را بخوانید.

نقد فیلم این زن حقش را می خواهد

بسیاری از کارگردانان سینمای ایران یک مسئله مهم را کوچک می شمارند؛ مسئله ای مهم به نام سویه. سویه‌ای که باید نسبت به موضوع داشته باشند. موضوعی ملتهب همچون «اسید پاشی» در این زن حقش را می‌خواهد سویه‌ای گیج، خشن و گاه بی‌معنی دارد که در نهایت فیلمی بی‌هویت و بی‌معنی را می‌سازد که حتی در حد فیلم فارسی نیز تکلیف خودش را نمی‌داند. چرا؟ در فیلم شاهد تلاش فرزانه هستیم که می‌خواهد حقش را بگیرد (عنوان فیلم از این حق طلبی آمده) اما بخشش نمی‌کند و در برابر زنی حامله مقاومت کرده و بی‌رحمی می‌کند. فرزانه به عنوان کاراکتر محوری خانواده‌اش را باز می‌یابد در صورتی که انتقامش را گرفته است. بر روی صورت او اسید پاشیده شده اما بر روی صورت دیگری نیز اسید می‌پاشد. همسرش یک دگم اندیش است اما پیش او باز می‌گردد، تخمک خود را می‌بخشد اما از کارش پشیمان است (و حتی این موضوع هم بی‌اثر می‌شود) و در نهایت تمامی این  موضوعات با کیفیت روایی و اجرایی ضعیف پیوند می‌خورند که به فیلمفارسی‌ طعنه می‌زند. بازیگرانی که از پس نقش بر نیامده‌اند و کارگردانی که نتوانسته اجرایی درست و جدی داشته باشد.

و همه چیز از همین سویه بر می‌خیزد. کارگردان نمی‌داند می‌خواهد از سوژه‌اش چه چیزی بیرون بکشد تا تحویل تماشاگر دهد. یک حس عاطفی زنانه یا گرفتن حق جنس زن با تکیه بر گزاره‌های فمینیستی؟ مشخص نیست. این زن حقش را می‌خواهد بی‌شک همه را به این نتیجه می‌رساند که می‌توان انتقام گرفت بدون اینکه قهرمان بود؛ و قهرمان نبودن فرزانه نیز از همین بی‌هویتی کارگردان نسبت به سوژه می‌آید، نسبتی که دست کم گرفته می‌شود. نسبت فهم درام با پرداخت دراماتیک و سویه با قهرمان اثر / سید سعید هاشم زاده

منبع نقد سینما

حتما ببینید : عکس های بازیگران + خلاصه داستان + پشت صحنه فیلم این زن حقش را می خواهد

هر روز با جدیدترین عکسها و حواشی داغ بازیگران + آخرین اخبار سینمای ایران و جهان + دانلود برنامه ها و سریال های تلویزیون با سایت ستاره سینما و تلویزیون همراه باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code