چهارشنبه , ۲۶ مهر ۱۳۹۶
خانه / اخبار سینما / اخبار سینمای ایران / نقد فیلم لانتوری | بررسی انتقام و اسیدپاسی در لانتوری
نقد فیلم لانتوری | بررسی انتقام و اسیدپاسی در لانتوری
نقد فیلم لانتوری | بررسی انتقام و اسیدپاسی در لانتوری

نقد فیلم لانتوری | بررسی انتقام و اسیدپاسی در لانتوری

در نقد و بررسی فیلم لانتوری به موضوع انتقام فردی و اجتماعی و اسید پاشی پرداخته شده است نقد فیلم لانتوری به صورت کامل را بخوانید.

نقد فیلم لانتوری

در تاریخ نقل است، در بحبوحه‌ای که مغول به ایران حمله کرد؛ کاروانی در حال سفر بود که سواری به آن‌ها خبر می‌دهد مغول‌ها به شما نزدیک‌اند و می‌خواهند به این کاروان حمله کنند؛ ترس و بلبشویی در میان کاروانیان راه می‌افتد و هر کس برای رهایی از این مخمصه پیشنهادی می‌دهد. پسر جوانی که در آن جمع حاضر است و مادر پیر و کهنسالی به همراه خود دارد، مادرش را از مرکب به پایین می‌کشد و سرش را درجا می‌بُرد.همه کاروانیان شوکه می‌شوند و می‌گویند که اِی لاعقل این چه کاری‌ است که تو کرده ای؟ جوان می‌گوید: مغول‌ها که به این‌جا برسند و خون تازه و جنازه را روی زمین دیدند، شما به آن‌ها هشدار دهید که بین ما آدمی هست که مادر خودش را کشته است. آن‌ها پیش خودشان می‌گویند آدمی که به مادر خودش رحم نکرده، با مغول چه خواهد کرد و پا به فرار می‌گذارند.

حکایت لانتوری «رضا درمیشیان» هم مصداق کار همین جوانک لاعقل است. که عده‌ای کارشناس و متخصص نشسته‌اند به بحث و حل مشکلی که برای مادر میهن پیش آمده است (بگذریم از مدیران غیر متخصص و بی‌وجدان که همه‌جا پیدا می‌شوند همان‌طور که مدیران و کارشناسان فهمیده) و در حال تلاش هستند تا کاروان مسافرین را بی‌گزند از اتفاقی خواسته یا ناخواسته پیش آمده، با ایجاد آگاهی و دانش عمومی به سلامت، به سر منزل مقصود برسانند. ولی این کارشناسان، ناگاه با جوانی مواجه‌اند که حیرت همه را برانگیخته. پس به او پند می‌دهند که ای جوان؛ اگر می‌خواهی فنی بزنی و خودی نشان دهی دیگر چرا این فن را روی مادرت اجرا می‌کنی؟!

خود زنی تا این حد و از این جنس دیگر شرم‌آور است و هیچ منطقی برای آن نمی‌توان تراشید.

به گفته «میشل گلفاند» استاد روانشناسی دانشگاه مریلند در مقاله (Revenge and the people who seek it) نشان دادن انتقام اجتماعی و فردی به صورت عمومی، به هیچ وجه تسکینی بر این درد نمی‌شود و اتفاقا تاریخ سینمای جهان و بازخورد جوامع به این مسائل نشان داده است که این عریانی بیش از این‌که به نفع جامعه باشد، به ضرر آن است. از آن‌جا که بنا بر گفته «مایکل پرایس» عضو انجمن روانشناسی آمریکا نشان دادن انتقام‌های فردی و اجتماعی مسئله‌ای مُسری است و در جوامع نشان دادنش و صحبت از آن تنها باعث همه‌گیر شدن آن می‌شود، نمایش این‌گونه فیلم‌ها به هدف فروکش کردن آسیب، نه درمان قطعی و نه حتی تسکین سطحی آن آسیب را موجب می‌شود. مگر در آمریکا؛ که در سال تعداد کثیری از فیلم‌ها با موضوع نشان دادن بی‌پرده جرایم به تصویر در می آیند ؛ جرایم کمتر شده‌اند؟.

اگر لانتوری به این مباحث توجه نداشته است و به دنبال نزدیک شدن به خط قرمزها با پُزی روانشناسانه و علمی بوده؛ از مسیر درست فیلم‌سازی در دنیا دور شده است و نه تنها نماینده «فیلم‌سازی» متعهد به جامعه نیست، بلکه تبدیل به «فیلم‌کاری» شده که از حواشی اطرافش می‌توان متوجه شد تنها به دنبال فروش بیشتر است.

انتقام ؛ تنها انسان‌های حقیر را تبدیل به انسان‌های بی‌رحم می‌کند. «دکتر ایان مک کی» استاد دانشگاه آدلاید استرالیا در ماه می سال ۲۰۰۸ گزارشی با عنوان: «چرا یک نفر به دنبال انتقام می‌رود؟» تهیه کرده است که در آن این مسئله را از ابعاد «قدرت» و «سنت» و «نابرابری» در جامعه مورد بررسی قرار داده است. بر اساس تحقیقات او جامعه‌ای که ریشه‌های سنتی و احترام به بزرگتر در آن پر رنگ‌تر است؛ نظرات معتدل‌تری نسبت به انتقام و قصاص دارند تا جامعه‌‌هایی که مدرن شده‌اند و توسعه یافته لقب می‌گیرند . یعنی فیلم لانتوری «رضا درمیشیان» اگر قرار است به کار جامعه‌ای بخورد، آن جامعه، جامعه‌ی مدرن شده و بی‌ریشه و دور از سنتِ آمریکا ست نه جامعه سنتی ما.

تازه در همان کشورهای آمریکایی هم طبق نظر «میشل گلفاند» که در بالا از آن سخن رفت ، سال‌هاست به این نتیجه رسیده‌اند که این فیلم‌ها در حل معضلات اجتماعی کمکی نمی‌کند و اتفاقا تاثیرات سوئی هم دارند. پس حالا این سوال مطرح می‌شود که فیلم لانتوری به چه دلیل ساخته شده است؟ فیلمی که نه علمی است و نه به درد جامعه می‌خورد؛ تنها به دنبال آن است تا رخ‌‌نمایی کند و فن و فرم تقلیدی خود را به رخ بکشد.

طبق نظر روانشناسان در جامعه‌های سنتی بیش از اینکه انتقام‌ها بیرونی باشد درونی است. یعنی طبق آمار در کشوری مثل ژاپن مردم بیش از اینکه در اثر سهل انگاری یا بی‌نظمی‌ دیگران را مقصر بدانند، خود را تقصیرکار می‌پندارند و سعی می‌کنند از خود انتقام بگیرند؛ و این بر خلاف رویه کشور‌های مدرنی است که برای انتقام گیری بیش از درون‌گرایی، برون‌گرایی کرده و اسلحه می‌کشند و شاگردان یک مدرسه را شبیه فیلم فیل اثر «گاس ون سنت» ، در خاک و خون به هم می‌آمیزند.

آیا پس از نشان دادن همین فیلم فیل که نخل طلای سال ۲۰۰۳ را هم از آن خود کرده آمارها نشان داده اند که میزان جرم و جنایت‌هایی از این دست، در آمریکا کاهش پیدا کرده است؟ در جامعه‌ای که توجه به سنت‌گرایی مطرح باشد انسان‌ها خودشان رفتارهای ناپسند را درون خودشان سرکوب می‌کنند و حتی اجازه خروج را به آن نمی‌دهند؛ مگر این‌که کارگردان فیلم لانتوری اصرار بر این موضوع داشته باشد که جوانان ما باید برون‌گرایی داشته و همدیگر را بکشند تا آرام بگیرند.

این بحث که: «اعتراض اجتماعی عمومی خیلی به فروکش کردن فروپاشی فردی کمک می‌کند» هرچند گفتمانی بی‌ارتباط نیست، اما در جریان فیلم از آن لایتچسبک‌هایی است که اصلا ربطی به گروه لانتوری و اسید پاشی نداشته و تنها کارگردان دوست دارد این را به آن بچسباند. پس فیلم لانتوری آنقدرها هم که ادعا دارد علمی نیست و نمایش محتوای اصلی‌اش را سال‌هاست علم روانشناسی ممنوع و دارای نتیجه عکس، اعلام کرده است.

منبع نقد سینما

حتما ببینید : عکس های بازیگران + خلاصه داستان + پشت صحنه فیلم لانتوری

هر روز با جدیدترین عکسها و حواشی داغ بازیگران + آخرین اخبار سینمای ایران و جهان + دانلود برنامه ها و سریال های تلویزیون با سایت ستاره سینما و تلویزیون همراه باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code