پنج شنبه , ۲۷ مهر ۱۳۹۶
خانه / اخبار سینما / اخبار سینمای ایران / نقد فیلم هیهات | شعار هیهات من الذله امام حسین (ع) در فیلم هیهات
نقد فیلم هیهات | شعار هیهات من الذله امام حسین (ع) در فیلم هیهات
نقد فیلم هیهات | شعار هیهات من الذله امام حسین (ع) در فیلم هیهات

نقد فیلم هیهات | شعار هیهات من الذله امام حسین (ع) در فیلم هیهات

در نقد و بررسی فیلم هیهات به شعار هیهات من الذله امام حسین (ع) و فرهنگ عاشورایی د رهر 4 اپیزود پرداخته شده است نقد فیلم هیهات به صورت کامل را بخوانید.

نقد فیلم هیهات

هیهات داستان‌هایی با جغرافیا و شخصیت‌های متفاوت را روایت می‌کند که بر پایه شعار «هیهات من الذله» امام حسین (ع) شکل گرفته‌اند و فرهنگ عاشورایی بر روح هر چهار اپیزود حاکم است. فیلم در تطبیق با مضمون شعار «هیهات من الذله» و فرهنگ عاشورا قابل بررسی خواهد بود.

از «فقدان منطق داستان» در اپیزود اول، «شعارهایی که در دهان شخصیت نمی‌گنجد» در اپیزود دوم و روایت ساده و دوست‌داشتنی اپیزود سوم که بگذریم، می‌توان هیهات را «سه روایت برای رسیدن به روایت چهارم» معرفی کرد. روایت مقدم‌دوست از کربلا، عشق و نبرد با داعش به همان میزان که بدیع، جذاب و غافلگیر کننده است، بیش از باقی اپیزودها شعار مورد نظر فیلم را متبلور می‌کند.

روایت چهارم در زمان کوتاهی که در اختیار دارد، هدف از جنگیدن، چگونه جنگیدن و سرانجام کار را به سادگی تصویر می‌کند. پیوند همزمان داستان با گذشته تاریخی/مذهبی (خطبه حضرت زینب) و حضور پررنگ «عصر تازه» (از تکنولوژی‌های ارتباطی نوین، نقش بلندگو و صوت و رسانه تا داعش و یزیدیان زمانه) نه تنها پایان‌بندی خوبی برای هیهات شکل داده بلکه این اپیزود را یک سر و گردن بالاتر از باقی بخش‌ها قرار می‌دهد. هیهات در مجموع فیلم قابل قبول و تجربه‌ای ارزشمند از چهار فیلمساز جوان با سلایق و نگرش‌های گوناگون است.

هیهات بی‌شک انتخاب مناسبی برای سینما رفتن در ماه محرم است. فیلمی که هرچند داستان‌هایی معاصر و بی‌ارتباط با روایت تاریخی واقعه عاشورا را به تصویر می‌کشد اما هر اپیزود فراتر از المان‌های عاشورایی، در بطن و روح اثر می‌تواند حس و حال مناسب برای ماه محرم را در مخاطب ایجاد کند. منبع نقد سینما

حتما ببینید : عکس های بازیگران + خلاصه داستان + پشت صحنه فیلم هیهات

هر روز با جدیدترین عکسها و حواشی داغ بازیگران + آخرین اخبار سینمای ایران و جهان + دانلود برنامه ها و سریال های تلویزیون با سایت ستاره سینما و تلویزیون همراه باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code